2008Final results – Overall

Sailed:9, Discards:2, To count:7, Entries:56, Scoring system:Scoring system
Rank SailNat SailNo Helm Club Sex Birth R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Points
1 SRB 107 Luka Minic YC Gemax M 1994 4 3 (OCS) 2 1 1 1 2 (OCS) 14
2 SVK 986 Marosh Baran YC Martin,Slovakia M 1994 2 2 1 (8) 5 4 (9) 1 2 17
3 SRB 549 Nemanja Jovanovic AJK Beograd M 1993 1 8 4 9 (14) (13) 2 3 3 30
4 SRB 34 Mina Stanikic YC Vojvodina, Novi Sad F 1993 8 10 3 1 (26) (16) 3 5 1 31
5 SRB 104 Matija Lagator YC Gemax M 1994 (13) 4 2 6 (20) 7 4 7 5 35
6 HUN 55 Jonatan Vadnai HUN National Team M 1998 5 (14) 11 4 6 3 6 (13) 11 46
7 HUN 507 Gyapjas Zsombor HUN National Team M 1997 3 11 8 10 (25) 2 8 (22) 6 48
8 E 89 Mihailo Milosavljevic JKZR, Nis M 1995 7 (16) 10 (19) 12 5 5 4 9 52
9 HUN 8 Daniel Varga HUN National Team M 1996 (23) 9 13 15 2 6 (16) 6 4 55
10 ALG 222 Yanis Cherif Sahraoui ALG National Team M 1993 (22) 5 5 5 10 15 13 (25) 19 72
11 SRB 106 Jana Bratusa YC Gemax F 1993 11 6 (DNC) (DNF) 8 18 20 9 14 86
12 ALG 223 Mohamed Benouali ALG National Team M 1993 14 1 21 17 11 (24) 7 16 (28) 87
13 SRB 109 Nikola Grujic YC Gemax M 1993 9 17 15 7 13 14 12 (20) (24) 87
14 CG 86 Majda Begovic MNE National Team F 1993 18 (28) 7 (23) 3 12 21 15 13 89
15 MNE 76 Luka Palackovic MNE National Team M 1995 12 7 6 (DNF) 4 26 (28) 18 18 91
16 SRB 100 Sergej Radovic YC Gemax M 1994 (26) 15 22 3 7 23 15 (32) 7 92
17 SRB 53 Igor Zdravkovic AJK Beograd M 1995 (DSQ) (21) 19 18 17 10 10 8 12 94
18 SRB 933 Neven Nikolic AJK Beograd M 1994 (OCS) 13 16 11 (19) 8 19 14 15 96
19 MKD 6829 Erdal Ljuso MKD National Team M 1994 10 19 14 12 15 (25) 18 (24) 20 108
20 HUN 514 Jelmer Veenstra HUN National Team M 1997 (19) (27) 12 16 16 19 17 17 17 114
21 ALG 269 Imene Cherif Sahraoui ALG National Team F 1995 (25) 12 9 22 23 21 (25) 23 8 118
22 SRB 102 Luka Tosic YC Gemax M 1997 6 (35) 26 27 (31) 22 14 10 22 127
23 SCG 108 Andjelija Milosavljevic JKZR, Nis F 1993 15 23 (30) 14 18 (34) 22 11 27 130
24 MNE 7 Ivan Pusic MNE National Team M 1996 16 31 (32) 32 (35) 9 11 29 10 138
25 MKD 311 Dimitar Pop-Stefanija MKD National Team M 1995 (OCS) 22 (28) 21 24 11 26 12 25 141
26 SRB 11 Balint Firstner YC Palic M 1996 21 20 17 20 (32) 20 23 (28) 21 142
27 SRB 5 Ognjen Mladjenovic AJK Beograd M 1994 17 25 (27) 13 22 27 (30) 19 23 146
28 ALG 225 Bilal Nedjari ALG National Team M 1995 20 (29) 23 26 9 (32) 24 27 29 158
29 SRB 50 Aleksandar Petkovic AJK Beograd M 1997 27 18 20 25 (28) 28 27 21 (DNS) 166
30 SRB 63 Jovan Stosic YC Zemun M 1995 24 (37) 25 24 30 30 29 (DSQ) 16 178
31 SRB 117 Luka Erac YC Gemax M 1997 (34) 26 18 (33) 21 31 32 26 26 180
32 MKD 313 Dobre Trposki MKD National Team M 1994 30 24 29 28 27 17 (31) 30 (37) 185
33 SRB 112 Tara Tosic YC Gemax F 1995 33 30 31 31 (34) 29 33 (34) 31 218
34 MKD 314 Martina Kanevce MKD National Team F 1994 28 33 34 34 (DNF) (35) 35 31 34 229
35 ALG 299 Zakaria Khoualed ALG National Team M 1994 (OCS) 32 24 29 29 33 (DSQ) DSQ 32 236
36 SRB 17 David Nemeth YC Palic M 1995 35 36 (OCS) 30 33 (37) 34 35 36 239
37 67 Andjela Pavic YC Zemun F 1998 31 38 (DNC) 35 (DNF) 41 41 37 33 256
38 BB Sanja Stancevic YC Vojvodina, Novi Sad F 1993 36 34 33 (DNF) (DNF) 42 40 33 38 256
39 SCG 184 Razmik Hakobyan ARM National Team M 1996 37 (OCS) (DNC) 36 36 36 38 40 39 262
40 MKD 6831 Elena Stavreska MKD National Team F 1994 29 (DNF) (DNC) DNF DNF 43 36 36 30 288
41 YUG 108 Jelena Milosavljevic JKZR, Nis F 1994 32 (DNF) (DNC) DNF DNF 38 39 39 40 302
42 SLO 6 Lena Puletic YC Gemax F 1999 39 (OCS) (DNC) DNF DNF 39 43 43 41 319
43 SCG 180 Isidora Puletic YC Gemax F 1998 38 (DNF) (DNC) DNF DNF 40 DNF 42 45 336
44 SRB 506 Marcel Nemeth YC Palic M 1998 (OCS) (DNF) DNC DNF DNF OCS 37 38 35 338
45 YUG 8 Irina Zdravkovic AJK Beograd F 1997 41 (DNF) (DNC) DNF DNF 46 47 45 46 339
46 MNE 88 Luka Petrone MNE National Team M 1998 40 (DNF) (DNC) DNF DNF 44 42 46 DNF 343
47 SLO 65 Petar Cabunac YC Gemax M 1999 42 (DNF) (DNC) DNF DNF 52 DNF 41 43 349
48 YUG 3 Irina Nikolic AJK Beograd F 1998 43 (DNF) (DNC) DNF DNF 51 DNF 44 44 353
49 SRB 181 Srdja Radovic YC Gemax M 1995 45 (DNF) (DNC) DNF DNF 50 DNF OCS 42 365
50 16 Ivan Kis YC Palic M 1997 46 (DNF) (DNC) DNF DNF 47 44 DNF DNF 365
51 YUG 6 Ana Ignjatijevic AJK Beograd F 1998 44 (DNF) (DNC) DNF DNF 49 45 DNF DNF 366
52 Y 49 Larisa Buljovcic YC Palic F 1996 (DNF) (DNF) DNC DNF DNF 48 46 DNF DNF 379
53 SCG 114 Teodora Erac YC Gemax F 1995 (DNF) (DNF) DNC DNF DNF 45 DNF DNF DNF 387
54 YUG 14 Stela Buljovcic YC Palic F 1998 47 (DNF) (DNC) DNF DNF DNF DNF DNF DNF 389
55 YUG 12 Daniel Eke YC Palic M 1998 (DNF) (DNF) DNC DNF DNF DNF DNF DNF DNF 399
55 SLO 74 Miljan Puletic YC Gemax M 1997 (DNF) (DNF) DNC DNF DNF DNF DNF DNF DNF 399

 

 

 

Final results – Girls

Rank SailNat SailNo Helm Club Sex Birth R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Points
1. SRB 34 Mina Stanikic YC Vojvodina, Novi Sad F 1993 8 10 3 1 (26) (16) 3 5 1 31
2. SRB 106 Jana Bratusa YC Gemax F 1993 11 6 (DNC) (DNF) 8 18 20 9 14 86
3. CG 86 Majda Begovic MNE National Team F 1993 18 (28) 7 (23) 3 12 21 15 13 89
4. ALG 269 Imene Cherif Sahraoui ALG National Team F 1995 (25) 12 9 22 23 21 (25) 23 8 118
5. SCG 108 Andjelija Milosavljevic JKZR, Nis F 1993 15 23 (30) 14 18 (34) 22 11 27 130
6. SRB 112 Tara Tosic YC Gemax F 1995 33 30 31 31 (34) 29 33 (34) 31 218
7. MKD 314 Martina Kanevce MKD National Team F 1994 28 33 34 34 (DNF) (35) 35 31 34 229
8. 67 Andjela Pavic YC Zemun F 1998 31 38 (DNC) 35 (DNF) 41 41 37 33 256
9. BB Sanja Stancevic YC Vojvodina, Novi Sad F 1993 36 34 33 (DNF) (DNF) 42 40 33 38 256
10. MKD 6831 Elena Stavreska MKD National Team F 1994 29 (DNF) (DNC) DNF DNF 43 36 36 30 288
11. YUG 108 Jelena Milosavljevic JKZR, Nis F 1994 32 (DNF) (DNC) DNF DNF 38 39 39 40 302
12. SLO 6 Lena Puletic YC Gemax F 1999 39 (OCS) (DNC) DNF DNF 39 43 43 41 319
13. SCG 180 Isidora Puletic YC Gemax F 1998 38 (DNF) (DNC) DNF DNF 40 DNF 42 45 336
14. YUG 8 Irina Zdravkovic AJK Beograd F 1997 41 (DNF) (DNC) DNF DNF 46 47 45 46 339
15. YUG 3 Irina Nikolic AJK Beograd F 1998 43 (DNF) (DNC) DNF DNF 51 DNF 44 44 353
16. YUG 6 Ana Ignjatijevic AJK Beograd F 1998 44 (DNF) (DNC) DNF DNF 49 45 DNF DNF 366
17. Y 49 Larisa Buljovcic YC Palic F 1996 (DNF) (DNF) DNC DNF DNF 48 46 DNF DNF 379
18. SCG 114 Teodora Erac YC Gemax F 1995 (DNF) (DNF) DNC DNF DNF 45 DNF DNF DNF 387
19. YUG 14 Stela Buljovcic YC Palic F 1998 47 (DNF) (DNC) DNF DNF DNF DNF DNF DNF 389

 

 

Final results – until 12 years

Rank SailNat SailNo Helm Club Sex Birth R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Points
1. HUN 55 Jonatan Vadnai HUN National Team M 1998 5 (14) 11 4 6 3 6 (13) 11 46
1. HUN 507 Gyapjas Zsombor HUN National Team M 1997 3 11 8 10 (25) 2 8 (22) 6 48
1. HUN 8 Daniel Varga HUN National Team M 1996 (23) 9 13 15 2 6 (16) 6 4 55
1. HUN 514 Jelmer Veenstra HUN National Team M 1997 (19) (27) 12 16 16 19 17 17 17 114
1. SRB 102 Luka Tosic YC Gemax M 1997 6 (35) 26 27 (31) 22 14 10 22 127
1. MNE 7 Ivan Pusic MNE National Team M 1996 16 31 (32) 32 (35) 9 11 29 10 138
1. SRB 11 Balint Firstner YC Palic M 1996 21 20 17 20 (32) 20 23 (28) 21 142
1. SRB 50 Aleksandar Petkovic AJK Beograd M 1997 27 18 20 25 (28) 28 27 21 (DNS) 166
1. SRB 117 Luka Erac YC Gemax M 1997 (34) 26 18 (33) 21 31 32 26 26 180
10. 67 Andjela Pavic YC Zemun F 1998 31 38 (DNC) 35 (DNF) 41 41 37 33 256
11. SCG 184 Razmik Hakobyan ARM National Team M 1996 37 (OCS) (DNC) 36 36 36 38 40 39 262
12. SLO 6 Lena Puletic YC Gemax F 1999 39 (OCS) (DNC) DNF DNF 39 43 43 41 319
13. SCG 180 Isidora Puletic YC Gemax F 1998 38 (DNF) (DNC) DNF DNF 40 DNF 42 45 336
14. SRB 506 Marcel Nemeth YC Palic M 1998 (OCS) (DNF) DNC DNF DNF OCS 37 38 35 338
15. YUG 8 Irina Zdravkovic AJK Beograd F 1997 41 (DNF) (DNC) DNF DNF 46 47 45 46 339
16. MNE 88 Luka Petrone MNE National Team M 1998 40 (DNF) (DNC) DNF DNF 44 42 46 DNF 343
17. SLO 65 Petar Cabunac YC Gemax M 1999 42 (DNF) (DNC) DNF DNF 52 DNF 41 43 349
18. YUG 3 Irina Nikolic AJK Beograd F 1998 43 (DNF) (DNC) DNF DNF 51 DNF 44 44 353
19. 16 Ivan Kis YC Palic M 1997 46 (DNF) (DNC) DNF DNF 47 44 DNF DNF 365
20. YUG 6 Ana Ignjatijevic AJK Beograd F 1998 44 (DNF) (DNC) DNF DNF 49 45 DNF DNF 366
21. Y 49 Larisa Buljovcic YC Palic F 1996 (DNF) (DNF) DNC DNF DNF 48 46 DNF DNF 379
22. YUG 14 Stela Buljovcic YC Palic F 1998 47 (DNF) (DNC) DNF DNF DNF DNF DNF DNF 389
23. YUG 12 Daniel Eke YC Palic M 1998 (DNF) (DNF) DNC DNF DNF DNF DNF DNF DNF 399
24. SLO 74 Miljan Puletic YC Gemax M 1997 (DNF) (DNF) DNC DNF DNF DNF DNF DNF DNF 399

 

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 57
DNF Started but did not finish 57
DNS Came to the start area but did not start 57
DSQ Disqualification 57
OCS On course side at start or broke rule 30.1 57

 

Sailwave Scoring Software 1.94 Build 28
www.sailwave.com

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

© Copyright 2017 by South East European Open Optimist Cup